Szkoła Podstawowa w Gaju Wielkim
Tablica ogłoszeń
Aktualności
Uczniowie
Przedszkole
Dokumenty
Ubezpieczenie
Pomocne strony
Sponsorzy i darczyńcy
Kadra Pedagogiczna
Pracownicy
Kontakt
Archiwum
Prosta strona
Rok szkolny 2015/16
Rok szkolny 2014/15
Rok szkolny 2013/14
Rok szkolny 2012/13
Rok Szkolny 2016/17
Rok 2016/2017
Rok szkolny 2014/15


WYCIECZKA DO DELI PARKU

Pełni niepokoju o dobrą pogodę 23 czerwca br. pojechaliśmy do Deli Parku w Trzebawiu. Ku naszemu zaskoczeniu aura sprzyjała zabawom na swieżym powietrzu. Na początek odwiedziliśmy Mini Zoo. Obserwowaliśmy tam domowe i egzotyczne zwierzęta. W parku podziwialiśmy pasjonujący świat gigantycznych owadów i prehistorycznych zwierząt. Później Pani przewodnik zaprosiła nas na niezwykłą podróż dookoła świata, czyli wyprawę po zabytkach Europy, Afryki, Amerki i Azji. Najwięcej emocji wzbudziła jednak jedyna w Polsce interaktywna " Podniebna Eko-wioska", której trasa wiodła wysoko wśród drzew.

SPOTKANIE Z N
ATURĄ

19 czerwca 2015 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Na
dleśnictwa Pniewy. Rozpoczeliśmy od spaceru po lesie i obejrzenia szkołki leśnej. Natrafiliśmy na najciekawsze rośliny zgromadzone na tym terenie, ślady zwierząt, nory, staw i dziuple. Przechadzając się leśnymi ścieżkami spotkaliśmy drzewo, które sadziliśmy dwa lata temu.  Zwiedziliśmy również muzeum, w którym znajdują się wypchane okazy zwierząt, stare urządzenia, narzędzia, naczynia. Na terenie nadleśnictwa znajduje się duży plac rekreacyjny i miejsce na ognisko. Oczywiście skorzystaliśmy ze wszystkich dobrodziejstw i upiekliśmy kielbaski dla dzieci a później szaleliśmy na placu zabaw. Było wspaniale.
Dziękujemy Nadleśnictwu Pniewy za ugoszczenie nas .SPOTKANIE Z POLICJĄ

POLSKA DAWNIEJ I DZIŚ


Bramy Poznania to wspaniała interpretacja naszego dziedzictwa, kolebki państwowości i chrześcijaństwa w Polsce.  9 czerwca br. uczniowie naszej szkoły mieli niebywałą okazję zagłębić sie w historię Poznania. Zaproponowany program edukacyjny opierał się na multumedialnych technikach audiowizualnych, wykorzystywaniu makiet, plansz i wizualizacji oraz aranżacji przestrzennych. Prezentacja została tak zorganizowana żeby prowadziła dzieci przez kolejne etapy historyczne związane z życiem, kulturą i sposobem poruszania się ludzi żyjących dawniej i współcześnie.ROWEREM PRZEZ ŚWIAT

12 czerwca 2015 r. członkowie kółka przyrodniczo - fotograficznego działającego w naszej szkole wybrali się na wycieczkę rowerową do lasku grzebieniskiego. Trasa wiodła przez wsie Gaj Wielki i Stramnica oraz przez las z nimi graniczący. Wycieczka okazała się wspaniałą przygodą i lekcją geografii. Dzieci widziały wiele gatunków ptaków, nory zwiarząt, kilka saren i niezwykłą roślinność.
DIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO

2 czerwca 2015 r. zorganizowaliśmy swoim uczniom i dzieciom z oddziału przedszkolnego Dzień Dziecka.  Zajęcia sportowe poprowadził trener Lech Poznań Football Academy Pan Błażej Czyżewski. Dzieci brały udział w różnych konkurencjach sportowych : wyścigach, torze przeszkód, bigu z piłką, strzałach do bramki oraz meczu piłki nożnej. Półtora godzinna zabawa zakończyła się wręczeniem nagród za udział i zaangażowanie oraz pamiątkowym zdjęciem.PROJEKT " BLISKO NAS POLSKA"


Od listopada do czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 8 spotkanaich zorganizowanych przez Violettę Pietrzak - Sikorską, Arlenę Warguła oraz Danutę Łuczak w ramach projektu " Blisko Nas - Polska".
Celem projektu było poznanie oraz wzbogacenie szacunku i miłości do swojego kraju i miejscowości, w której mieszkamy. Uczniowie poznali historię Polski poprzez poznanie historii Poznania, Szamotuł, Kaźmierza, Gaju Wielkiego, Stramnicy, Sierpówka, Gniezna, Krakowa, Warszawy, Gdańska i Wrocławia. Dzieci poznały położenie geograficzne poszczególnych miejscowości oraz mogły zobaczyć ciekawe miejsca i osoby w okolicy. Poznały również symbole Polski, herb,  zabytki, utwory literackie, sztukę, kulturę związaną z danym rejonem.


FESTYN RODZINNY

Serdecznie zapraszamy na Festyn Rodzinny, który odbedzie się 29.05.2015 r. o godz. 16.30 w Świetlicy Wiejskiej w Gaju Wielkim. Przewidziane atrakcje : występ dzieci ze szkoły i oddziałów przedszkolnych, występ Filharmonii Pomysłów, słodki poczęstunek, loteria fantowa, dmuchany zamek, wata cukrowa. Osoby spoza szkoły i oddziałów przedszkolnych zapraszamy na godzinę 17.15


GRUNT
TO ZDROWIE

 

         21 kwietnia uczniów i dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Gaju Wielkim odwiedził Teatr „HERBI” z Leszna.  Artyści przyjechali do nas z przedstawieniem pt.Jak Dyzio odzyskał zdrowie”. Głównym bohaterem  był chłopiec, który nie dbał o swoje zdrowie. Mył się raz w miesiącu, zakładał brudne rzeczy, sypiał na ławie, bo nie chciało mu się pościelić łóżka, niezdrowo się odżywiał. Dzieci fantastycznie wchodziły w interakcje z główną postacią. Wskazywały mu prawidłowe zachowanie, podpowiadały, co powinien jeść, jak się ruszać, żeby być zdrowym, pogodnym i aktywnym dzieckiem. Całe przedstawienie było przeplatane śmiesznymi tekstami i piosenkami. Dzieci bawiły się wspaniale, dlatego artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.


W STYLU GRECKIM
 

         28 kwietnia uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gaju Wielkim i dzieci z oddziałów przedszkolnych ponownie wzięły udział w muzycznym przedstawieniu prezentowanym przez FILHARMONIĘ POMYSŁÓW. Kruk Rupert przedstawiał sławne osobistości oraz rekordzistów z królestwa muzyki i dźwięku. Artyści w swoim programie muzyczno- edukacyjnym prezentowali  akordeon, tubę, bendir, darabukę i mandolinę.  Spotkanie było przepełnione wspaniałymi dźwiękami znanych melodii. Dzieci podczas spotkania wyklaskiwały rytmy, śpiewały refreny danych piosenek, tańczyły stylem węża.Dzień Świętego Patryka

 

Dzień Świętego Patryka, w Szkole Podstawowej w Gaju Wielkim, obchodziliśmy 26.03.2015 r. Jednocześnie był to dzień poświęcony kulturze Wielkiej Brytanii i językowi angielskiemu. Rozpoczęliśmy krótkim apelem, na którym uczniowie otrzymali tradycyjne trzylistne zielone koniczynki – symbol Irlandii. Następnie odbył się konkurs z języka angielskiego dla klas II i III. Test konkursowy w klasie drugiej najlepiej rozwiązał Dominik Bączkowski, a w klasie trzeciej Zuzanna Brandyk. Podczas naszego święta dzieci poznały symbole i barwy narodowe Wielkiej Brytanii, obejrzały również prezentację o ważnych miejscach  w Anglii, Irlandii, Szkocji oraz Walii. Podsumowaniem przedsięwzięcia było przedstawienie dramowe w języku angielskim pt. Czerwony Kapturek, w wykonaniu uczniów z Kółka języka angielskiego. Spotkanie z kulturą i językiem angielskim było doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy i umiejętności dzieci. Projekt został opracowany i przygotowany przez panią Martę Bartkowiak – nauczycielkę języka angielskiego.


REKOLEKCJE

 

       Rekolekcje w naszej szkole trwały od 30 marca do 1 kwietnia 2015 r. Dokładnym zaplanowaniem i prowadzeniem każdego dnia zajęła się s. Bogumiła Jaworska z udziałem nauczycieli. Pierwse zajęcia polegały na pracy warsztatowej. Dzieci obejrzały także film o śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa. Kolejny dzień został poświęcony tradycjom i obyczajom wielkanocnym. Rodzice przygotowali śniadanie wielkanocne a Rada Szkoły zadbała o prezenty. Trzeciego dnia udalismy się na wycieczkę do Gostynia. Zwiedziliśmy Bazylikę Świętogórską z cudownym obrazem Matki Boskiej oraz odwiedziliśmy byłego proboszcza naszej parafii ks. Tadeusza Murawskiego. 
       Dnia 27 marca odbył się konkurs pod nazwą Mini Playback Show. Brały w nim udział dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz ich starsze koleżanki i koledzy ze szkoły. Repertuar był bardzo bogaty. Zaprezentowały się takie sławy jak Budka Suflera, Weekend, Shazza, Doda czy Maryla Rodowicz. Jury w składzie: Aleksandra Jędrzejczak, Patrycja Kołasik i Zofia Paul miało naprawdę twardy orzech do zgryzienia . Wśród startujących dzieci przedszkolnych najlepsza okazała się Nicola Cieślicka, która wcieliła się w postać Shazzy. Natomiast spośród reprezentantów szkoły I miejsce zajął Kaacper Konieczny wykonując piosenkę z repertuaru Tadeusza Nalepy. Wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy i wspaniałe nagrody. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach.
 
FERIE W GAJU WIELKIM

        Naszym uczniom w czasie ferii zaproponowaliśmy dwie wycieczki.  W poniedziałek 16 lutego zabraliśmy dzieci do Tarnowa Podgórnego na kręgielnię. Przez półtorej godziny uczniowie ze szkoły i dzieci z oddziału przedszkolnego świetnie się bawili. Nikt nie zrezygnował z rywalizacji i wszyscy walczyli do końca o najlepsze wyniki. We wtorek 17 lutego pojechaliśmy do Szamotuł. Najpierw poszliśmy do kina "Halszka" na film "paddington". Następnie udaliśmy się do Zamku Górków w ramach realizowanego projektu edukacyjnego " Blisko nas - Polska". Dzieci były zachwycone starymi pokojami i pięknymi ozdobami. Największe wrażenie na chłopcach  wywarła sala rycerska, zbroje, broń i mała armata. Dziewczynkom natomiast najbardziej podobał się różowy pokój dam. 

 
KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO

      Karnawał to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. To chęć powitania Nowego Roku tanecznym krokiem. W naszej szkole biletem wstępu na zabawę było przebrania ucznia. Dzieci wcieliły się w najróżniejsze postaci : były księżniczki,  czarodziejki, cyganki, piłkarze, hinduski, koty, pszczoły, żółwie ninja, pająki i kucharki. Stroje były piękne i starannie wykonane, a dobre humory zagwarantowały rewelacyjną zabawę.
Sukces uczennicy klasy I  

Weronika Grześkowiak została wyróżniona w konkursie na logo odblasku zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Szamotułach. 
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 BADAMY  I  OBSERWUJEMY PRZYRODĘ

 

         18 grudnia do Szkoły Podstawowej w Gaju Wielkim przyjechał przedstawiciel Firmy PASJONACI z Tarnowa Podgórnego. Program edukacyjny, który został dzieciom zaproponowany dotyczył prostych doświadczeń, które miały w łatwy sposób opisać pewne zjawiska przyrodnicze: wybuch wulkanu, naelektryzowany balon, bieguny magnesów, ruch powietrza, właściwości powietrza i jego skład, wytrzymałość różnych materiałów, działanie klepsydry, powstanie trąby powietrznej. Dzieci chłonęły te wszystkie  informacje jednocześnie przeprowadzając samodzielnie niektóre z doświadczeń. Uczniowie byli zachwyceni tym interesującym spotkaniem.


SPOTKANIE JASEŁKOWE 2014

 

Grudzień, to czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Jedni skupiają się na przeżyciu duchowym, inni na wieczerzy, a jeszcze inni zastanawiają się nad prezentami. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gaju Wielkim czas adwentu poświęcają na próby jasełkowe, przygotowywanie scenografii, naukę kolęd i pastorałek, które mają  oddać atmosferę świąt podczas występu. 

W tym roku przedstawienie jasełkowe wystawiliśmy 19 grudnia w godzinach popołudniowych w świetlicy wiejskiej w Gaju Wielkim, z której korzystaliśmy dzięki uprzejmości sołtysa Bogusława Wursta. Na spotkanie przybyli przedstawiciele władz Gminy: wójt Gminy Kaźmierz Zenon Gałka, sołtys Gaju Wielkiego Bogusław Wurst, Proboszcz Parafii Ceradz Kościelny Krzysztof  Borowicz oraz przyjaciele szkoły: kierownik filii Biblioteki Publicznej w Gaju Wielkim Zofia Konieczna wraz z mężem  Marianem Koniecznym, emeryci pracujący w naszej szkole oraz rodzice naszych uczniów.

Piękny występ dzieci został nagrodzony nie tylko gromkimi brawami, ale również prezentami od gwiazdora. Specjalną niespodziankę dla dzieci przygotowali nauczyciele i pracownicy szkoły. Podczas śpiewania ostatniej kolędy spod sufitu spadło śnieżne konfetti, które było ogromną atrakcją i zabawą dla dzieci.

Bardzo dziękujemy za wszystkie miłe, pełne uznania słowa na temat pracy naszych uczniów i nauczycieli, ciekawego scenariusza i wspaniałej atmosfery. Takie opinie na pewno mobilizują nas wszystkich do dalszej pracy. Dziękujemy.Szanowni Rodzice!

W tym roku zimowa przerwa świąteczna rozpocznie się 22 grudnia i trwać będzie do 31 grudnia. Jest to dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktycznych. Istnieje możliwość przyprowadzenia dzieci do szkoły w tym czasie ( za wyjątkiem dni świąt ).  Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie informacji w sekretariacie szkoły.


Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada po raz pierwszy w Polsce obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Tego dnia też obchodzić będziemy 25 rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Polska była inicjatorem i współtwórcą Konwencji, która dzisiaj jest nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka.


Święto Drzewa

     W październiku wzieliśmy udział w 12 edycji projektu "Święto Drzewa", który swoim patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. "Święto Drzewa" jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Szkoła Podstawowa w Gaju Wielkim wystąpiła do Wydziału Ochrony Środowiska w Gminie Kaźmierz z prośbą o przekazanie sadzonki. Dzieci wykonały plakaty informacyjne o obchodach tego święta. W domach przygotowały liście z zapisanymi marzeniami, które później zawiesiły na posadzanym drzewie. Nazwały je " Drzewkiem marzeń".
Po indiańsku

     4 listopada uczniowie i dzieci z oddziału przedszkolnego ponownie mogli brać udział w muzycznym przedstawieniu Filharmonii Pomysłów. Artyści przyjechali z programem muzyczno - edukacyjnym, w którym były prezentowane najróżniejsze instrumenty. Dzieci podczas spotkania mogły wchodzić w interakcje z muzykami, tańczyć, śpiewać oraz spróbować swoich sił i zdolności na wybranych instrumentach.Na stronie www.MojePodreczniki.pl uczeń wybiera listę podręczników dla swojej klasy. Wszystkie listy są sprawdzane w szkole. Uczeń wybiera dowolne tytuły z zestawu podręczników, na przykład same ćwiczenia, a podręczniki wykorzysta po starszym rodzeństwie. Zamówienie trwa kilka minut i nie wymaga wychodzenia z domu. portal jet atrakcyjny graficznie dla ucniów i zrozumiały dla rodziców.Współpraca Szkoły i Omnibusa niesie wiele korzyści dla uczniów i rodziców. Proponujemy:
* rabaty na podręczniki,
* sprawną realizację zamówień,
* całoroczny serwis uczniowski - w przypadku zagubienia czy zniszczenia książek,
* oszczędność czasu i pieniędzy - wszystkie podręczniki w jednym miejscu

Szkolny zestaw programów nauczania i zestaw podręczników mogą Państwo znaleźć w zakładce <dokumenty>„ŚWIĘTY JANIE PAWLE II MÓDL SIĘ ZA NAMI”

 

         Taką prośbę, 16 października, skierowali uczniowie i nauczyciele  Szkoły Podstawowej w Gaju Wielkim do Świętego  Jana Pawła II. Karol Wojtyła będąc Papieżem często mówił, że wiara  młodego pokolenia dodaje mu siły, dlatego okazywał mu wiele wsparcia i miłości.

          Wdzięczni za Jego pontyfikat, dobro i naukę, każdego roku w Dzień Papieski udajemy się pod Pomnik Jana Pawła II wykonany wiele lat temu przez ś.p ks. Zygmunta Humerczyka. Zapalamy znicze i odmawiamy krótką modlitwę  prosząc o łaski. 

 
BAŚNIE - WŁAŚNIE

 

         13 października uczniowie i dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Gaju Wielkim mogły usłyszeć polskie baśnie w wykonaniu grupy teatralnej „Baśnie właśnie”. Piękne historie  o górach i góralach,  o morzu i rybakach, o Neptunie i o diabłach opowiadane przy akompaniamencie muzyki wygrywanej na różnych instrumentach sprawiały, że dzieci słuchały ich z otwartymi buziami . Całe spotkanie trwało około godziny, a dzieci słuchały go z niemalejącym zaciekawieniem.

         Dziękujemy pani Marii Sobkowiak, pani Zofii Koniecznej i pani Bogusi Magdziarek – pracownikom Biblioteki Publicznej w Kaźmierzu, za zorganizowanie spotkania.

 ŚLUBUJEMY

 

„Ślubuję być dobrym uczniem…”. To fragment przysięgi, jaką złożyli 14 października 2014 r. uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Gaju Wielkim. Przed pasowaniem dzieci musiały wykazać się różnymi umiejętnościami – śpiewem, recytacją, logicznym myśleniem. Wszyscy zdali śpiewająco i  pani Dyrektor mogła przystąpić do pasowania i przyjęcia pierwszoklasistów  do grona uczniów naszej szkoły.  Dzieci otrzymały dyplomy, upominki od starszych kolegów, Gminy oraz Banku Spółdzielczego w Dusznikach, a także słodkości od Sołtysa Gaju Wielkiego.

W ten dzień świętowaliśmy również Dzień Nauczyciela, z tej okazji  dzieci przygotowały niespodziankę dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Były wiersze, piosenki, podziękowania, laurki i kwiaty. Życzenia złożyli  Sekretarz Gminy Kaźmierz Karol Hartwich oraz Sołtys Gaju Wielkiego Bogusław Wurst. Uroczystość zakończyliśmy poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów klasy I.

Dziękujemy wszystkim za udział, życzenia i zaangażowanie  w przygotowanie tej pięknej uroczystości.
DZIEŃ CHŁOPAKA

 

         30 września w Szkole Podstawowej w Gaju Wielkim było słychać na wszystkich piętrach „STO LAT”, śmiechy, okrzyki radości i świetną zabawę. Tego dnia swoje święto mieli CHŁOPCY. Już od samego rana można było wyczuć ich podekscytowanie, ale i zdenerwowanie dziewczynek, które przygotowywały niespodziankę z tej okazji. Oprócz życzeń były prezenty dla chłopców i słodki poczęstunek dla wszystkich. Dziewczynki były zadowolone, że niespodzianka się udała, a chłopcy szczęśliwi, bo tego dnia byli najważniejsi w szkole.

 

 BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE

 

         1 października do Szkoły Podstawowej w Gaju Wielkim przyjechali policjanci z Posterunku Policji w Kaźmierzu. Nasza szkoła znajduje się przy bardzo ruchliwej trasie, dlatego kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo. Policjanci rozmawiali z dziećmi na temat niebezpieczeństw, jakie czekają  na drodze, na podwórku i w domu, zadawali zagadki, pokazali sprzęt policyjny. Największą atrakcją był radiowóz, przy którym mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Policjanci byli zaskoczeni wiedzą naszych dzieci, a to bardzo nas cieszy.

NIE ZOSTAWIAJ ŚMIECI!!!

 

Jak co roku Szkoła Podstawowa w Gaju Wielkim z oddziałami  przedszkolnymi przystąpiła do akcji „Sprzątania Świata”, które w tym roku odbyło się pod hasłem „Turysto – nie śmieć”. Uczniowie naszej szkoły przygotowali wcześniej na kółku przyrodniczo – fotograficznym plakaty, które przedstawiały cel tego przedsięwzięcia. Dzieci pokazywały w swoich pracach najbliższe środowisko, malownicze krajobrazy oszpecone przez śmieci pozostawione przez turystów. Uczniowie  przypomnieli zasady i istotę segregacji odpadów i tak przygotowane, w piątek 19 września, zaopatrzone  
w rękawice i worki ruszyły na sprzątanie Gaju Wielkiego . Niestety, mimo naszych corocznych akcji, śmieci ciągle są, a nawet z przykrością stwierdzamy, że ich przybywa. Nie traćmy jednak nadziei na lepsze jutro.

 

GRAFFITI


            Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gaju Wielkim Violetta Pietrzak – Sikorska oraz Sołtys Gaju Wielkiego Bogusław Wurst w imieniu dzieci uczęszczających do szkoły i oddziałów przedszkolnych w Gaju Wielkim oraz mieszkańców wsi pragną złożyć serdeczne podziękowania organizacji „ Wiara Lecha” za wykonanie graffiti na zewnętrznej ścianie budynku szkoły przedstawiającego ilustrację z dobrze znanej dzieciom bajki „Madagaskar”. Organizacja we własnym zakresie  pozyskała środki finansowe potrzebne do jej wykonania.  Dzieło kibiców można podziwiać także przejeżdżając przez Gaj Wielki drogą krajową nr 92. Dzięki inicjatywie organizacji szkoła wygląda przyjaźniej a dzieci zaczynają dzień z uśmiechem na twarzy.

 


Tablica ogłoszeń
Aktualności
Uczniowie
Przedszkole
Dokumenty
Ubezpieczenie
Pomocne strony
Sponsorzy i darczyńcy
Kadra Pedagogiczna
Pracownicy
Kontakt
Archiwum