Szkoła Podstawowa w Gaju Wielkim
Tablica ogłoszeń
Aktualności
Uczniowie
Przedszkole
Dokumenty
Ubezpieczenie
Pomocne strony
Sponsorzy i darczyńcy
Kadra Pedagogiczna
Pracownicy
Kontakt
Archiwum
Prosta strona
Rok szkolny 2015/16
Rok szkolny 2014/15
Rok szkolny 2013/14
Rok szkolny 2012/13
Rok Szkolny 2016/17
Rok 2016/2017
Rok szkolny 2015/16


 

Jestem czytelnikiem!!!

         17 czerwca uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Gaju Wielkim wybrali się do Biblioteki Publicznej w Gaju Wielkim. Zaprosiła ich tam p. Z. Konieczna. Na miejscu czekały już panie bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Kaźmierzu p. Dyrektor M. Sobkowiak i           p. B. Magdziarek. Spotkanie miało na celu zaciekawić dzieci książkami i zachęcić do czytelnictwa. Uroczyście wpisano je na listę czytelników.

         Dzieci były bardzo zaciekawione opowieściami pań, wchodziły z nimi w interakcje, rozwiązywały zagadki, opowiadały o swoich przygodach z książką. Okazało się, że większość uczniów klasy I już wielokrotnie odwiedziło bibliotekę z rodzicami czy starszym rodzeństwem. Dzieci zapoznały się z Regulaminem biblioteki i zasadami poprawnego korzystania z wypożyczonych książek. Po złożeniu uroczystego ślubowania otrzymały niespodziankę i dyplom. Spotkanie zakończyło się zjedzeniem pysznych rogalików i spontanicznymi rozmowami z paniami bibliotekarkami.

Danuta Łuczak – Szkoła Podstawowa w Gaju Wielkim


 

Witajcie w Koźlu!

 

            Koźle to niewielka wioska położona niedaleko Szamotuł w otoczeniu lasów i z charakterystycznymi rzeźbami. Owa wioska tematyczna składa się z trzech punktów: gospodarstwa, wiatraka0koźlaka z historią młynarstwa i zielarstwa oraz  gajówki Koziołówki.

         Właśnie od gajówki, 15 czerwca cała społeczność Szkoły Podstawowej w Gaju Wielkim rozpoczęła zwiedzanie wioski tematycznej. W otoczeniu piękniej przyrody  z zaciekawieniem słuchaliśmy historii o zwierzętach, polowaniach i słuchaliśmy pięknych melodii wygrywanych na rogu myśliwskim. Mieliśmy także możliwość obejrzenia dość pokaźnego zbioru rogów, skór, wypchanych zwierząt i różnych przedmiotów, które są związane z lasem. Nie obyło się bez krótkiego spaceru leśnymi ścieżkami.

         Drugim punktem naszej wycieczki była świetlica wiejska, przy której stoi miniatura wiatraka koźlaka. Przywitała nas „Pani Młynażowa”, która zaprosiła do wysłuchania historii młynarstwa. Dzieci miały możliwość rozdrabniania ziarna na mąkę przy pomocy kamieni,  robienia mąki na żarnach, rozróżniały również ziarna zbóż.

         Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie gospodarstwa samego sołtysa Koźla p. W. Kramma. Gospodarz  pokazał nam kozy, owce, gęsi, świnie, indyki, ozdobne kury, perlice, bażanty i daniele. Wraz z żoną zaprosił nas nad staw i teren rekreacyjny. Dzieci biegały, skakały, bawiły się w szukano, lepiły babki z piasku, jadły kiełbaski  z grilla i pączki.  Szaleństwo!

         Wizyta w wiosce tematycznej Koźle sprawiła nam wszystkim wiele radości i pogłębiła wiadomości dzieci o lesie, myślistwie, młynarstwie i gospodarstwie. Dziękujemy organizatorom poszczególnych punktów tematycznych.

Danuta Łuczak – Szkoła Podstawowa w Gaju Wielkim

 08.06.16 Z WIZYTĄ W COUNTRY PARKU POD GAJEM

         radosnymi buziami, pełni nadziei na przeżycie wyjątkowego dnia, wybraliśmy się całą szkołą na wycieczkę do pobliskiej malowniczej posiadłości COUNTRY PARKU „Pod Gajem”.
       Na miejscu okazało się, że jest to ogromny teren, na którym znajduje się wiele zagród z egzotycznymi, dzikimi i domowymi zwierzętami. Ochoczo ruszyliśmy na poszukiwanie przygód. Spotkaliśmy lamę, stado kóz i danieli, a nawet kury i koguty. Bardzo podobał nam się domek na drzewie. Z punktu widokowego podziwialiśmy rozległe krajobrazy.
      Sporo czasu spędziliśmy na placu zabaw, grając w piłkę i badmintona. A gdy już opadliśmy z sił posililiśmy się sokiem i pysznymi ciastkami.
      Bajkowe otoczenie z dala od zgiełku ulicy, sprzyjało naszemu aktywnemu wypoczynkowi.

      Dziękujemy pracownikom Country Parku za miłe przyjęcie i niezapomniane przeżycia.

Danuta Łuczak – Szkoła Podstawowa w Gaju Wielkim

 
RAJD  JEDNOŚLADAMI                3 czerwca br. członkowie kółka przyrodniczo – fotograficznego wzięli udział w wycieczce rowerowej do lasku grzebieniskiego. Wybraliśmy odcinek ok. 10 kilometrów. Wystartowaliśmy spod szkoły wyposażeni w kaski, ochraniacze, kamizelki odblaskowe i sprawne rowery. W programie były przewidziane krótkie postoje, odwiedziny w Stramnicy i piknik w lasku grzebieniskim. Obserwowaliśmy sarny i ptaki, widzieliśmy paśnik i szkółkę leśną. Świeże powietrze sprawiło, że nie chciało nam się wracać do domu. Wyprawa udała się i około 15:00 szczęśliwi i uśmiechnięci wróciliśmy z wycieczki.


SPORTOWY DZIEŃ DZIECKA

 

1 czerwca 2016r. uczniowie i dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Gaju Wielkim zostały zaproszone na zajęcia sportowe z trenerem   Lech Poznań Football Academy panem Błażejem Czyżewskim. Gry i zabawy sportowe początkowo miały odbyć się w Country Parku nieopodal Gaju, jednak pogoda pokrzyżowała nam nieco plany. Poratowała nas Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Ceradzu Kościelnym i użyczyła nam na 2 godziny swoją salę gimnastyczną.

         Dzieci brały udział w różnych konkurencjach sportowych: wyścigach, torze przeszkód, bieganiu z piłką, strzałach do bramki, meczu piłki nożnej. Zabawa zakończyła się wręczeniem dyplomów za udział i zaangażowanie, rozdaniem nagród oraz wizytą maskotki Lecha – Koziołka, a także pamiątkowym zdjęciem.

         Niespodzianka czekała również na dzieci po powrocie do naszej szkoły, wszyscy dostali słodki upominek na zakończenie tego wyjątkowego dnia.

         Dziękujemy Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Ceradzu Kościelnym za życzliwość i p. Błażejowi Czyżewskiemu za przeprowadzenie treningu. To był wspaniały dzień.

Konkurs z języka angielskiegoKręć się, karuzelo, kręć!

 

         4 maja uczniowie i starszaki z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej  w Gaju Wielkim wybrały się do Teatru Muzycznego w Poznaniu na spektakl pt. „Dookoła karuzeli, czyli dziecko potrafi”!

         Kolorowy świat piratów, rajdowców, strażaków i muzyków zaprosił dzieci do wspólnej przygody. Z właścicielem Wesołego Miasteczka ruszyliśmy w niezwykłą podróż dookoła karuzeli. Dużym zaskoczeniem było to, że w przedstawieniu oprócz dorosłych aktorów występowały również dzieci ze szkoły muzycznej.

         Podczas tego niezwykłego, muzycznego spektaklu dzieci poznały przyczynę wypadków samochodowych, dowiedziały się, że nie wolno siadać za kierownicą, gdy nam się „kręci w głowie”, choćby to było tylko ze szczęścia. Uczestniczyły w bitwie morskiej między okrętami polskimi i pirackimi. Dzieci brały aktywny udział
w ugaszaniu pożaru.  Na koniec przeniosły się do szkoły, gdzie poznały wygląd
i dźwięk czterech instrumentów muzycznych.

         Musical „Dookoła karuzeli” to niezwykły spektakl, który bawiąc – uczy,  a ucząc – bawi. Wspaniałe widowisko muzyczne i taneczne z udziałem dzieci, solistów i orkiestry Teatru Muzycznego zahipnotyzowało naszych uczniów do tego stopnia, że po 80 minutach wspaniałej zabawy nie chcieli uwierzyć, że to już koniec. Czy
to jest magia?

         Dzieci najwięcej zapamiętują przez doświadczenie, eksperymentowanie, odkrywanie zagadek otaczającego nas świata. Nie zawsze szkoła, rodzice, opiekunowie mogą dostarczyć młodemu człowiekowi takich doznań, dlatego Szkoła Podstawowa w Gaju Wielkim z wielkim zainteresowaniem przyjęła propozycję  przedstawicieli Firmy PASJONACI.

         Mobilne Laboratorium to jeden z ciekawszych programów edukacyjnych wyjaśniający różne zasady fizyki, które mogą kojarzyć się z czarami. Dzieci bardzo chętnie wchodziły w interakcję z prowadzącym. Próbowały wykonywać eksperymenty i doświadczenia według jego wskazówek. Cuda, dziwy i niesamowite eksperymenty wyjaśniające różne zasady fizyki pochłonęły uczniów bez reszty.

         To było wspaniałe doświadczenie!!!

 

 


Międzynarodowy Dzień Ziemi

         Przyroda jest naszym dobrem, skarbem, z którego świadomie lub nieświadomie czerpiemy pełnymi garściami. Co dajemy w zamian? Odwdzięczamy się śmieciami, zanieczyszczaniem powietrza, wody i gleby.

         Żeby uświadomić powagę problemu przyłączyliśmy się kolejny raz do obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gaju Wielkim wcześniej  przygotowały plakaty informacyjne i rozwiesiły je. W piątek 22 kwietnia spotkały się, żeby podyskutować o ochronie naszej planety, rozwiązać problem nieoszczędzania wody i prądu w gospodarstwach domowych, prawidłowego segregowania śmieci. W związku ze wspólnymi  przemyśleniami dzieci napisały list do rodziców w imieniu Ziemi. Na zakończenie dnia każdy uczeń posadził na terenie szkoły kwiatka, aby pokazać, jak piękna i kolorowa jest nasza Ziemia.

 

 

 

 

 


Pokaz historyczny

19 lutego do naszej szkoły przyjechała Grupa "Rekonstruktor" z Lublina i zaprosiła nas w "poróż w czasie" do wieków, kiedy zaprzęgano konie do karoc, kiedy rycerze zakuci w zbroje i z mieczem w ręku nie szczędzili wysiłku by bronić honoru i ojczyzny. Aktorzy ubrani w kompletne stroje rycerkie przyjechali z dużą ilością rekwizytów. Demonstrowali różne rodzaje broni : buzdygan, topory, miecze, tarcze i hełmy oraz proponowali dzieciom udział w pokazie.
"Fabryka śmiechu" - ferie 2016


W tym roku ferie zimowe przypadły na drugą połowę stycznia. Uczniowie klas I-III i starszaki z przedszkola skorzystały z propozycji wyjazdu na plac zabaw i kręgle. 19 stycznia pojechaliśmy do "Fabryki śmiechu" w Poznaniu gdzie czekała nas moc atrakcji : zjeżdżalnie, trampoliny, równoważnie, ściana wspinaczkowa, armatki i baseny z piłeczkami. Śmiech i okrzyki radości dudniły podczas całego pobytu. 20 stycznia pojechaliśmy do Tarnowa Podgórnego, gdzie znajduje się kręgielnia VECTOR. Dzieci świetnie się bawiły podczas rozgrywek - ważny był duch rywalizacji a nie samo zwycięstwo.


Babcia i Dziadek na 102

Uczniowie z naszej szkoły pragnąc sprawić radość swoim Babciom i Dziadkom przygotowały przedstawienie z okazji ich święta. Uroczystość odbyła się 15 stycznia w Świetlicy Wiejskiej w Gaju Wielkim. Korzystając ze świątecznej scenografii dzieci przedstawiły jasełka, zaśpiewały kolędy w nowych, ciekawych aranżacjach. Nie obyło się również bez okolicznościowych wierszyków i piosenek oraz pięknych laurek dla babć i dziadków.ŚWIĘTO DRZEWA


Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpioną rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. Stanowią najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla conajmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Mając na uwadze niezastąpioną rolę drzew w naszym życiu Szkoła Podstawowa w Gaju Wielkim od dwóch lat uczestniczy w programie edukacji ekologicznej Klubu Gaja i międzynarodowej akcji sadzenia drzew, która odbyła się w październiku. W tym roku każda z klas miała zadanie posadzić na terenie szkoły swoje drzewo i nazwać je. Akcja wymagała zaangażowania dzieci i odpowiedniego przygotowania terenu. Cel został osiągnięty i mamy w Gaju dodatkowe płuca filtrujące nasze powietrze.


Ślubuję być dobrym uczniem...

14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich, których życie związane jest ze szkolnictwem. W Dniu Komisji Edukacji Narodowej świętują nauczyciele, pracownicy obsługi i uczniowie. Szczególnie zapamiętają ten dzień Ci, którzy rozpoczęli naukę w kl. I. Przed pasowaniem "kandydaci" musieli wykazać się różnymi umiejętnościami- śpiewem, recytacją, logicznym myśleniem oraz odwagą podczas picia napoju mądrości. Wszyscy zdali śpiewająco i Pani Dyrektor mogła przystąpić do pasowania i przyjęcia pierwszoklasistów do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Gaju Wielkim.  Dzieci otrzymały upominki od starszych kolegów, rodziców, Urzędu Gminy w Kaźmierzu, Sołtysa Gaju Wielkiego oraz z Banku Spółdzielczego w Dusznikach.
Serdecznie dziękujemy za przybycie na uroczystość Dyrektorowi Gminnego Zespołu Oświatowego Januszowi Stróżykowi oraz Sołtysowi Gaju Wielkiego Bogusławowi Wurstowi.
"Cała Polska czyta dzieciom"

Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka odgrywa kontakt z książką. Rozwija wrażliwość, wyobraźnię, wpływa na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. W ramach realizowanego cyklu spotkań z książką dnia 19.10.2015r. Pani Danuta Łuczak ( wychowawczyni kl. I) wcielając się w postać kucharki przeczytała dzieciom ze szkoły "Szacunek, czyli udko kurczaka" P. Beręsewicza.
Jesień na wsi...

to był tytuł programu edukacyjnego proponowanego przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie, na który 23.09.2015 r. udali się uczniowie i starszaki z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Gaju Wielkim. Dzieci brały udział w programie edukacyjnym opartym na warsztatach i pokazach poświęconych historii techniki rolniczej, przede wszystkim zagadnieniom zbioru i omłotu zbóż, a także przetwórstwa warzyw i owoców. Na pokazach dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, biorąc do ręki cep, sito lub poruszając wialnią i młociarnią. Zwiedzały również bardzo obszerne zbiory muzealne związane z rolnictwem i ogromnych rozmiarów maszyny. Miały również możliwość zobaczyć wiejskie zwierzęta.


Sport to zdrowie

Na specjalne zaproszenie Pani Dyrektor do naszej szkoły już po raz drugi przyjechał trener młodzików Lech Poznań Football Academy Pan Błażej Czyżewski. Przeprowadził on trening piłkarski połączony z zabawą. Dzieci brały udział w różnych konkurencjach sportowych, wyścigach, torze przeszkód, meczu piłki nożnej. Wszyscy z wielkim zapałem i zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Uczniowie otrzymali plakaty z zawodnikami "Lecha" oraz drobne upominki od trenera, a szkoła profesjonalne komplety odzieży sportowej dla małych piłkarzy. Dziękujemy i czekamy na kolejne spotkanie.

                                         


Wycieczka do Koźla


02.10.2015r. dzieci ze szkoły i starszaki z oddziału przedszkolnego pojechały na wycieczkę do Koźla. Niecodzienna wieś z hodowlą kóz, ekspozycją młynarstwa i myślistwa proponuje dzieciom i dorosłym wspaniałe doznania i dużą dawkę wiedzy. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była "Kozielska zagroda" prezentująca uroki wiejskiego gospodarstwa i tajemnice zwierząt. W zagrodzie tej zobaczyć można kozią rodzinkę, bażanty, gołębie, owce, świnie, krowy, byki, indyki, świnki wietnamskie, kuce i daniele. Później udaliśmy się do świetlicy wiejskiej, gdzie w formie warsztatów zostało przedstawione przetwórstwo zbóż, żarna, miniatura wiatraka koźlaka, stępek, różne odmiany zbąż i mąki.
Witaj Filharmonio Pomysłów!

Dnia 08.09.2015 r. naszą szkołę odwiedziła "Filharmonia Pomysłów". Pierwszy koncert o nazwie "Bum-tara-rary" wprowadził nas w świat Bajkonutek. W tym roku szkolnym artyści będą prezentować folklor pod wdzięcznym tytułem "Oj dana dana!". Atrakcjami przedstawienia był niebieski Kot oraz instrumenty Orkiestry Górniczej takie jak trąbka, tuba i puzon. Dzieci wzięły udział w konkursie muzycznym przygotowanym przez grupę artystów " Zgadnij jaki to instrument" i śpiewały piosenkę razem z Kotem. Wszystkim dzieciom bardzo podobała się audycja, z dużym zainteresowaniem w niej uczestniczyły śpiewając a także tańcząc.Tablica ogłoszeń
Aktualności
Uczniowie
Przedszkole
Dokumenty
Ubezpieczenie
Pomocne strony
Sponsorzy i darczyńcy
Kadra Pedagogiczna
Pracownicy
Kontakt
Archiwum